Балансова комісія Енергоатома визнала задовільною роботу відокремлених підрозділів Компанії

За підсумками 2018 року відокремлені підрозділи НАЕК «Енергоатом» виконали всі основні виробничі завдання. Такий висновок було зроблено учасниками засідання Балансової комісії Енергоатома, яке відбулось 14 березня у Києві.

Президент Енергоатома Юрій Недашковський у своєму вступному слові на засіданні комісії відзначив, що незважаючи на усі труднощі, 2018 рік став для Енергоатома досить результативним, а за деякими напрямками і дуже успішним. Зокрема, він наголосив, що у 2019 рік Компанія увійшла з дуже добрими показниками виконання багатьох проектів капітального будівництва. «За останні роки нам вдалося створити великий заділ по багатьох стратегічних проектах, які пройшли всі погодження та наразі знаходяться у стані реалізації. Це і Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива, і проект реконструкції системи технічного водопостачання на ЮУАЕС, і затверджений проект добудови Ташлицької ГАЕС, і комплекси з переробки радіоактивних відходів. Нам потрібно не збавляти темп виконання робіт, наступний рік має стати роком введення в експлуатацію пускового комплексу на ЦСВЯП та інших об’єктів нового будівництва,» – наголосив Юрій Недашковський.

Говорячи про пріоритетні завдання Енергоатома, президент Компанії відзначив, що головним серед них завжди було і залишається підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків українських АЕС. «Ця робота в основному здійснюється у рамках Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС. Згідно з Планом-графіком на 2018 рік у рамка КЗПБ було заплановано 152 заходи. З них в установленому порядку перенесено на наступний період 42 заходи, але достроково було виконано 23 заходи. Таким чином, за результатами минулого року виконано 133 заходи. Постановою Уряду від 7 листопада 2018 року внесено зміни у загальний обсяг фінансування програми, який на сьогодні становить 26 млрд 893 млн гривень власних коштів Енергоатома і 600 млн євро – кредитні кошти ЄБРР та Євратома. Заходи КЗПБ з початку її реалізації профінансовано на 22,1 мільярд гривень, коштів міжнародних кредитів вибрано на суму 208,3 мільйони євро. Наразі перед нами стоїть завдання у встановленому порядку продовжити термін виконання КЗПБ з 2020 року до 2023 року, погодивши це продовження на рівні Уряду і кредиторів. Причини перенесення виконання КЗПБ є об’єктивними, адже фінансування КЗПБ за рахунок кредитних коштів розпочалось лише у другій половині 2015 року. Наше завдання –виконати усі заходи КЗПБ у визначений термін», — пояснив Юрій Недашковський.

Серед проблемних для Енергоатома питань, які з 2018 року перейшли і у поточний, президент Компанії окремо відзначив дефіцит тарифу на відпуск електроенергії з АЕС, який у 2019 році становить 22,8 млрд грн. «Це наша проблема, і, на жаль, вона буде існувати до того моменту, коли у повному масштабі почне працювати нова модель енергоринку. Наразі тарифи теплових електростанцій в 3,3 рази вищі, ніж тариф для АЕС – такого дисбалансу немає більше ніде у світі», — констатував Юрій Недашковський. Це призвело до того, що для  фінансування стратегічно необхідних для України проектів та забезпечення своєї виробничої діяльності, у зв’язку з наявним рівнем розрахунків за електроенергію, Компанія змушена була залучати кредитні ресурси. Водночас, президент Енергоатома наголосив, що зростання кредитного портфелю Компанії у 2018 році відбулось виключно у зв’язку зі збільшенням довгострокових кредитів для фінансування КЗПБ (кредит ЄБРР та Євратом), а також з початком фінансування за рахунок залучення кредитних коштів для реалізації проекту будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для вітчизняних АЕС. «Кредитний портфель Компанії за короткостроковими оборотними кредитами зменшився відносно початку року на 2,87 млрд грн та збільшився на 7,24 млрд грн за міжнародними кредитами», — наголосив Юрій Недашковський.

Проблема формування НКРЕКП дефіцитного тарифу для НАЕК «Енергоатом» також серйозно вплинула на соціальний напрямок, зокрема – будівництво соціального житла. У зв’язку з чим в ході звітів відокремлених підрозділів було констатовано, що вимушене зниження рівня соціального забезпечення мало наслідком звільнення за власним бажанням з сервісних підрозділів близько 10% унікальних фахівців з високою кваліфікацією. Це призводить до неможливості нарощувати темпи імпортозаміщення та підвищення якості ремонтних робіт.

Коментуючи звіти за результатами діяльності відокремлених підрозділів у 2018 році, перший віце-президент – технічний директор Енергоатома Олександр Шавлаков високо оцінив роботу колективу Рівненської АЕС за багатьма напрямками, відзначивши проведення на високому рівні підготовку енергоблока №3 станції до продовження терміну його експлуатації. «Хочу подякувати гендиректору РАЕС Павлу Павлишину та усій команді Рівненської атомної електростанції за той приклад якісного виконання заходів з продовження терміну експлуатації енергоблока, на який наразі мають орієнтуватись усі інші підрозділи. І це не лише висновок Дирекції Компанії, такої ж думки дотримуються і в Держатомрегулюванні, яке минулого року надало ліцензію на понадпроектну експлуатацію третього енергоблока РАЕС на 20 років», — наголосив Олександр Шавлаков. Він також відзначив зменшення у 2018 році складських запасів РАЕС нижче запланованого показника. «Щодо статистики складських запасів РАЕС, то усі інші станції мають орієнтуватись на позитивну практику Рівненської електростанції. РАЕС демонструє низький рівень запасів, водночас підтримуючи нормальну експлуатацію чотирьох блоків. Причому два з них – типу ВВЕР-440, запчастин для яких не має жодна окрім РАЕС атомна електростанція», – підкреслив технічний директор Компанії.

Олександр Шавлаков також відзначив високу якість виконання ремонтних робіт та освоєння нових технологій ВП «Атомремонтсервіс», а також унікальну роботу ВП «КБ «Атомприлад» з розробки та виготовлення обладнання випробувального комплексу для перевірки налаштувань імпульсних клапанів імпульсно-запобіжних пристроїв компенсатору тиску ядерно-енергетичних установок ВВЕР-1000. Цей комплекс вже змонтовано і впроваджено в експлуатацію. Він є важливим для підвищення безпеки та надійності експлуатації енергоблоків АЕС.

Підсумовуючи результати засідання Балансової комісії, Юрій Недашковський привітав колективи відокремлених підрозділів з успішним виконанням основних завдань 2018 року та подякував за виконану роботу.

Разом із тим очільник компанії наголосив, що 2019 рік буде напруженим для Енергоатома за багатьма напрямами діяльності. «Ми входимо у нову модель ринку, на який покладається дуже багато сподівань, і готуватись до цього мають усі підрозділи Енергоатома, адже ми єдина Компанія. Лише завдяки злагодженій роботі ми зможемо зайняти провідне місце у новому ринку, реалізовуючи найякіснішу та екологічно чисту електроенергію за достойною ціною. Дуже напруженою буде і основна діяльність, адже той графік виробництва електричної енергії на 2019 рік, який був доведений Компанії без урахування затвердженого раніше графіку ремонтних кампаній на АЕС, вимагає скорочення термінів ремонтів та їх жорсткого виконання. Тому нам доведеться проходити практично весь рік на тому ж рівні як і найбільш напружені осінньо-зимові місяці», — наголосив президент Енергоатома. Він висловив впевненість, що завдяки злагодженій та наполегливій праці колективів усіх відокремлених підрозділів Компанії виробнича програма Енергоатома на 2019 рік буде виконана.

Енергоатом