На енергоблоці №4 РАЕС проведено інспекцію ядерного палива з використанням стенду Westinghouse

У ході планово-попереджувального ремонту (ППР) енергоблоку №4 Рівненської АЕС (ВВЕР-1000) за допомогою стенду для інспекції та ремонту палива (СІРП) виробництва американської компанії Westinghouse вперше виконано інспекцію ядерного палива.

СІРП – це стенд для інспекції та ремонту палива, за допомогою якого проводяться планові інспекції ядерного палива на енергоблоках АЕС під час тривалих капітальних ремонтів без впливу на терміни планово-попереджувальних ремонтів. Використання стенду дозволяє виявляти та вилучати негерметичні тепловиділяючі елементи (ТВЕЛ) в тепловиділяючій збірці (ТВЗ). В рамках співпраці НАЕК «Енергоатом» із компанією Westinghouse у сфері диверсифікації ядерного палива вперше інспекцію було виконано у 2018 році на енергоблоці №3 Южноукраїнської АЕС під час ППР фахівцями електростанції та ВП «Атомремонтсервіс» (АРС), на балансі якого перебуває СІРП.

За словами заступника головного інженера РАЕС з ядерної та радіаційної безпеки Дмитрія Галкіна, згідно з умовою Держатомрегулювання, напередодні пуску енергоблоку №4 Рівненської АЕС, який наразі перебуває у ППР, необхідно було виконати обстеження двох ТВЗ. Для реалізації завдання 9 вересня у супроводі представників ВП «Аварійно-технічний центр» НАЕК «Енергоатом» СІРП було доставлено на майданчик РАЕС. Участь у роботах з інспекції та ремонту палива, окрім фахівців АРС, взяли спеціалісти електростанції – відділу ядерної безпеки (ВЯБ) та цеху з ремонту та техобслуговування реакторів (ЦРТР).

Напередодні застосування стенду на енергоблоці №4 Рівненської АЕС за короткий проміжок часу проведено значний обсяг підготовчих робіт щодо відповідності документації нормативним вимогам з метою адаптування стенду для проведення інспекції палива російського походження, яке сьогодні експлуатується на енергоблоках. Зокрема, розроблено низку документів – технічне рішення на впровадження СІРП, методики роботи зі стендом та комплексних випробовувань, програми дослідної експлуатації.

Основні роботи тривали впродовж чотирьох днів – з 11 до 15 вересня. СІРП було встановлено у басейн витримки енергоблоку №4, проведено комплексні випробування на імітаторі, а потім власне саму інспекцію двох ТВЗ. Як зазначив заступник начальника ВЯБ РАЕС Віктор Грабко, завдання полягало у тому, аби вийняти паливну касету і помістити в стенд, де виконується її візуальний огляд на наявність різних механічних пошкоджень, відсутність сторонніх предметів та вимірювання її геометричних характеристик (кривизна, скручування, вимірювання довжини тощо).

«Конструкція стенду є решітчастою, має вигляд чотирикутника. Всередину нього розміщується паливна касета. В стенд з різних боків, зверху та знизу вбудовані спеціальні пристрої, які дозволяють проводити вимірювання касети. Зокрема, зверху є пристрій для інспекції та ремонту палива, завдяки ньому можна зняти голівку з паливної касети. Є спеціальний пристрій, що при необхідності може виявити негерметичні ТВЕЛи в ТВЗ, витягти їх, взамін встановити спеціальний металічний стержень, а потім повернути голівку назад у вихідне положення», — прокоментував Віктор Грабко.

Як зауважив Дмитрій Галкін, комплексні випробування та перехід до дослідної експлуатації і, безпосередньо, обстеження ТВЗ пройшли успішно. «Результати дослідження за допомогою СІРП підтвердили, що прямолінійність паливних касет достатня для їх подальшої експлуатації в активній зоні реактора, а також , що надалі з ними не виникне проблем під час транспортно-технологічних операцій. ТВЗ є працездатними, вони не втратили своїх функцій та властивостей. Позитивний результат інспекції – це дозвіл Держатомрегулювання на пуск енергоблоку №4 після його ППР, — підсумував Дмитрій Галкін. – Окрім того, підтверджено унікальність робіт – у майбутньому на цьому стенді є можливість інспектувати паливо як виробництва Westinghouse, так і російського походження, яке поки що використовується на РАЕС, а це у свою чергу, дозволяє значно заощаджувати кошти Компанії та підвищувати радіаційну безпеку в цілому .

За словами фахівців Атомремонтсервісу, процес відпрацювання всіх операцій був чітко спланованим. За участю керівництва РАЕС та представників АРС, ВЯБ, ЦРТР було створено спеціальний он-лайн чат, що дало змогу його учасникам бути в курсі всіх подій, відслідковувати цілодобово хід інспекції, вирішувати оперативно усі питання, що виникали. Також відзначено високий рівень готовності підготовчих робіт на енергоблоці №4 РАЕС та злагодженість дій персоналу, що сприяло реалізації інспекції раніше запланованих термінів.

Наразі СІРП перебуває у сховищі свіжого ядерного палива енергоблоків №№3,4 Рівненської АЕС. Невдовзі заплановано проведення його дезактивації, після чого на спеціальному 22-метровому транспортері обладнання буде доставлено на майданчик АРС.

На сьогоднішній день в «НАЕК «Енергоатом» діє нормативний документ СОУ-Н з використання СІРП. Згідно з ним щороку кожна АЕС буде подавати заявки щодо застосування стенду на своєму майданчику. Після їх розгляду буде розроблятись план робіт на наступний рік. Роботи з використання СІРП планується проводити на постійній основі.