Сонячна електростанція у складчину. Як мешканці Славутича зароблятимуть на “зеленому тарифі”

В невеликому місті створили перший в Україні енергетичний кооператив, учасники якого можуть стати співвласниками електростанцій, інвестувавши в проект лише 500 доларів.

У мешканців українських міст є можливість зробити свій внесок у боротьбу з глобальним потеплінням і стати інвестором проекту, який зароблятиме на “зеленому тарифі”.

Принаймні, з недавніх пір на це можуть розраховувати жителі Славутича. Це перше в Україні місто, де створили муніципальний енергетичний кооператив, який будуватиме та експлуатуватиме сонячні електростанції.

Саме тут побудують першу в Україні краудфандингову сонячну електростанцію потужністю близько 350 кВт, яку розмістять на дахах кількох будинків у центрі міста. Головна особливість проекту — його інвесторами насамперед стануть мешканці міста.

Що таке енергетичний кооператив, як це працює і чи можуть інші міста реалізовувати подібні проекти, пояснює ЕП.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ. Енергетичні кооперативи дуже популярні в Німеччині та Австрії. Це обєднання громадян, підприємств чи організацій, які, як реалізовують, зазвичай, локальні проекти у сфері відновлювальної енергетики.

Найчастіше такі обєднання спрямовують свої зусилля на децентралізоване, екологічне і незалежне від компаній та концернів виробництво енергії. Існує безліч різних моделей  від створених виключно фізичними особами, тобто енергетичних кооперативів громадян, до комунальних кооперативів, учасниками яких є громади, комунальні підприємства.  

“Неможливе для одного — можливе для багатьох”

Заробляти на сонячній енергетиці вигідно, адже “зелений тариф” в Україні один з найвищих у Європі. Однак для того, щоб електростанція приносила дохід, потрібно вкласти хоча б 7-10 тисяч доларів у власну дахову сонячну установку.

Це потребує власного приватного будинку із відповідною площею даху, а саму інвестицію може собі дозволити далеко не кожен. Крім того, потрібно мати відповідну площу даху.

Проте у Славутичі усе набагато простіше тут реалізовують проект, у який “вхідний квиток” не перевищує 500 доларів.

“Один з творців кооперативного руху Фрідріх Райффайзен свого часу сказав фразу, на якій все будується: “Те, що неможливе для одного можливе для багатьох”. В цьому суть всього кооперативного руху, коли багато людей поєднують свої ресурси для того, щоб отримати результат, який би кожен окремо не міг отримати”,  зазначає керівник кооперативу “Сонячне місто” у Славутичі Андрій Зінченко.