Суд визнав протиправним нарахування Енергоатому 500 млн грн пені за несвоєчасну сплату податку

Суд визнав протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування НАЕК «Енергоатом» пені за несвоєчасну сплату податку на прибуток в загальній сумі 500,3 млн грн.

15 січня 2019 року колегія Шостого апеляційного адміністративного суду підтвердила законність рішення Окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року. Рішення набуло законної сили.

У січні 2017 року Офіс великих платників податків ДФС стягнув з НАЕК «Енергоатом» пеню за несвоєчасну сплату податку на прибуток. Компанію було повідомлено про стягнення відповідним листом, в якому зазначалося, що «пеня у сумі 585 млн грн розрахована в автоматичному режимі АІС «Податковий блок» після відображення в інтегрованій картці грошового зобов’язання у сумі 1 269,1 млн грн. (за наслідками акту документальної перевірки) у відповідності до порядку, визначеного ст. 129 Податкового кодексу України».

Тобто розрахунку на момент появи в податковій картці НАЕК «Енергоатом» пені в розмірі 585 млн грн та на момент списання цієї пені не існувало. На питання яким чином була розрахована сума, відповідач зазначив лише те, що вона з’явилася автоматично.

Фактично, склалася ситуація, в якій заходи з фінансової відповідальності до ДП «НАЕК «Енергоатом» замість відповідальної посадової особи органу владних повноважень застосував автоматизований програмний комплекс. При цьому, за розрахунками фахівців Енергоатома обґрунтованою та такою, що відповідає вимогам законодавства може бути лише різниця між вказаними значеннями обчисленої сторонами пені – в розмірі 84,7 млн грн.

Слід зазначити, що з 2011 року положення вказаної ст. 129 Податкового кодексу України та жодна норма чинних нормативно-правових актів органів владних повноважень не визначають жодної методики автоматизованого нарахування пені за несвоєчасну сплату податків. У той же час, за нормою ст. 111 Податкового кодексу України серед форм відповідальності платників за порушення у сфері оподаткування зокрема передбачена і фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені. Але в даному випадку маємо приклад застосування фінансової відповідальності платника не за рішенням уповноваженої посадової особи органу ДФС, а за «рішенням» АІС «Податковий блок», застосованому в автоматичному режимі.

Згідно з рішенням суду таке «автоматизоване» обчислення пені є протиправним та не відповідає чинним нормам законодавства, хоча, судячи зі слів представника Офісу великих платників податків ДФС, і є загальноукраїнською практикою. Таким чином, отримане рішення суду може бути першим кроком до виправлення наслідків процедури нарахування податкової пені.