Всеволод Ковальчук: в разі неприйняття змін до Закону, ринок автоматично запуститься з 1 липня

Сьогодні (28 травня)  о 14.05 в парламентському комітеті ПЕК буде розглядатися законопроект Александр Домбровский та Lev Pidlisetskyy щодо відтермінування запуску ринку електроенергії на три місяці з внесенням деяких змін до закону, які дозволять знизити ймовірність значного зростання цін на електроенергію на початковому етапі запуску ринку.

Як ви знаєте, протягом останніх чотирьох років Укренерго було послідовним прибічником, навіть більше, двигуном переходу до конкурентного ринку електроенергії. Навіть в умовах повного саботажу і блокування нашої роботи по запровадженню ринку з боку Міністерства енергетики ми, ціною неймовірних зусиль змогли продовжити розробку і впровадження необхідного програмного забезпечення, яке дозволить запустити роботу Адміністратора розрахунків, Адміністратора комерційного обліку, Балансуючого ринку, Ринку допоміжних послуг тощо.

Станом на сьогодні відбувається тестування системи спільно з Оператором ринку та іншими учасниками. Ідентифіковані проблеми усуваються, навчання триває. На 18-21 червня заплановане фінальне комплексне тестування системи, ми йдемо по графіку.

В той же час, запуск ринку це не лише технічна сторона питання. Найкраща інформаційна система ніщо без якісних даних, якими її годують. Розрахунки в новому ринку відбуваються на щоденній основі, джерелом даних для розрахунків є дані комерційного обліку від Операторів Стстем Розподілу (екс-обленерго). Якість цих даних наближається до нуля, на жаль. За інформацією Юрий Гнатюк, голови Енергоринку, досі відбувається коригування комерційних даних за січень 2019 року! На поточні дати ми спостерігаємо відхилення остаточних даних обліку в розрізі постачальників від щоденних до 40%, в грошах мова йде про 200 млн.грн. щодня. Щодня!!! Нагадаю — після запуску оптових сегментів ринку розрахунки будуть відбуватися на щоденній основі. Щодня до 200 млн.грн. буде перетікати від одних постачальників до інших без реальних на те підстав, тільки через неякісний облік.

Крім цього, не забуваємо про так і не вирішену проблему накопичення боргів з боку комунальних підприємств, про тимчасовий сценарій запуску ринку допоміжних послуг, про 33 млрд. старих боргів, які залишаються неврегульованими, про досі невідомі рішення уряду щодо порядку проведення аукціонів на продаж електроенергії державними генеруючими компаніями по прямих договорах (а це до 60% від всієї електроенергії країни) та порядку покладання спеціальних обов`язків на деяких учасників ринку для компенсації втрат постачальникам енергії для населення. Якість тих проектів, які Міненерго надала на затвердження Уряду, не витримує ніякої критики, а їх доопрацювання поки відбувається без залучення всіх зацікавлених сторін…

Ми бачимо позицію донорів України, які зважено проаналізували поточний стан та якість імплементації Закону про ринок електроенергії і підтримують пропозицію щодо короткострокового відтермінування запуску оптових сегментів ринку до прийняття відповідних ЯКІСНИХ рішень виконавчою владою та регулятором з подальшим комплексним тестуванням ФІНАЛЬНОЇ версії ринкової моделі.

Ми неодноразово звертали увагу на цю проблематику і першими запропонували тримісячний період відтермінування запуску ринку. З нашої точки зору, цього терміну достатньо для усунення більшості проблем, ідентифікованих на сьогодні, в тому числі найбільш глобальної: високого рівня концентрації ринкової влади в руках декількох виробників електричної енергії, і це питання відноситься до сфери компетенції АМКУ, який зобов’язаний, з нашої точки зору, виважено поставитися до цієї проблеми і упередити можливе зловживання ринковою владою.

Вчора Наглядова рада Укренерго, яка представлена діючими і колишніми урядовцями, знаними фахівцями енергоринку Євросоюзу, в тому числі колишнім Президентом ENTSO-E, та очолювана попереднім Директором ЄБРР в Україні, прийняла рішення звернутися до Парламенту України, Прем`єр-міністра України та НКРЕКП щодо необхідності відтермінування запуску ринку. Відповідний лист за підписами голови Наглядовоі ради та моїм будо направлено високоповажним адресатам.

Сподіваємося, Комітет ПЕК та Парламент України приймуть виважене рішення на користь української економіки. Ключовим моментом є те, що в разі неприйняття змін до Закону, ринок автоматично запуститься з 1 липня з усіма наявними проблемами. Запобіжники або альтернативні сценарії поточною редакцією закону не передбачені.