Яка ціна брехні від Podrobnosti.mk.ua?

ЮУАЕС

18.07.2019

У зв’язку з розміщенням на інтернет-ресурсі Podrobnosti.mk.ua інформації «Яка ціна брехні?» з приводу «другого Чорнобиля на Миколаївщині» внаслідок експлуатації на енергоблоках Южно-Української АЕС ядерного палива Westinghouse, повідомляємо наступне.

ПРО ПАЛИВО

Одним з фундаментальних принципів безпеки АЕС є постійне підвищення рівня безпеки атомних станцій. Цей принцип закріплений на вищому міжнародному та державному рівні. У той час як пані Бондаренко ностальгує за нормами безпеки 30-річної давності, українська атомна енергетика пішла далеко вперед, керуючись новими вимогами, виробленими в процесі експлуатації ядерних установок. Постулат: сучасна АЕС має відповідати всім актуальним критеріям з безпеки, сформованим, виходячи з рівня знань, досвіду, з урахуванням сучасних технологічних рішень. Саме тому процес підвищення рівня безпеки українських АЕС, модернізації їх систем і елементів носить постійний характер. І паливо не виняток. З тією лише різницею, що для модернізації палива та систем, важливих для безпеки АЕС, діють додаткові правила і здійснюється контроль з боку Держатомрегулювання України.

Експлуатація в одній активній зоні палива різних постачальників – практика на АЕС у всьому світі. Вона покликана за рахунок конкуренції стимулювати розробників ядерного палива підвищувати надійність конструкції тепловиділяючої збірки (ТВЗ) і її елементів, відповідати сучасним вимогам безпеки. Крім того, це дозволяє не залежати від одного постачальника, тобто, диверсифікувати постачання палива. Так, Україна, в рамках виконання стратегічного завдання з диверсифікації (зняття монополії) з поставок ядерного палива, 2000 року уклала Міжурядову угоду з США. Був розроблений план ліцензування та впровадження палива альтернативного постачальника – компанії «Westinghouse». На сьогодні активна зона енергоблока №3 Южно-Української АЕС завантажена паливом компанії «Westinghouse» (ТВЗ-WR) і готується до переводу ТВЗ-WR у промислову експлуатацію.

Висловлювання пані Бондаренко в статті Podrobnosti.mk.ua суперечать реаліям, базуються на недостовірній інформації та носять спекулятивний політичний характер. У той час, як процес ліцензування ядерного палива є публічним, а достовірна інформація регулярно публікується на сайтах ЮУАЕС і ДП «НАЕК «Енергоатом». Для зручності пошуку даємо посилання: https://www.sunpp.mk.ua/ru/safety/nuclear_safety і http://www.energoatom.kiev.ua/ru/actvts-16/implementation-160.

ПРО РЕКОНСТРУКЦІЮ

Для підвищення безпеки енергоблоків №1-3 Южно-Українська АЕС щорічно реалізує заходи з реконструкції. На 16.07.2019 виконано заходи Комплексної зведеної програми підвищення безпеки, які стосуються блоків ЮУАЕС, в обсязі:

  • блок №1 – 88,41% (виконано в фізичних обсягах 61 з 69 заходів);
  • блок №2 – 73,61% (виконано в фізичних обсягах 53 з 72 заходів);
  • блок №3 – 54,95% (виконано в фізичних обсягах 50 з 91 заходів).

Нині для енергоблоків ЮУАЕС чинними є такі значення цільових показників безпеки, встановлені «Загальними положеннями безпеки атомних станцій»:

  • енергоблок №1: ймовірність частоти пошкодження активної зони (ЧПАЗ) становить 1,47E-05, частоти граничного аварійного викиду (ЧГАВ) – 9,95E-06;
  • енергоблок №2: ЧПАЗ – 1,245E-05, ЧГАВ – 7,43E-06;
  • енергоблок №3: ЧПАЗ – 5,42E-05, ЧГАВ – 7,50E-06;
  • нормативний критерій для ЧПАЗ – 1,00E-04, для ЧГАВ – 1,00E-05.

Як бачимо, всі показники кращі за нормативні значення.

Завершення всіх заходів заплановано на 2023 рік. І на сьогодні у фахівців Южно-Української АЕС немає сумнівів у їх успішній реалізації у визначений термін.

ПРО ЗУПИНКИ ЕНЕРГОБЛОКІВ

Під час перевантажувальних робіт у 2012 році було виявлено ТВЗ-W з деформованими дистанціюючими решітками (елементами каркаса). Зазначимо, що паливні елементи в цих ТВЗ-W залишалися герметичними і виходу з них радіоактивних продуктів поділу зафіксовано не було. Компанією «Westinghouse» в співпраці з фахівцями Енергоатома та Центром проектування активних зон були вироблені рішення зі зміцнення та зміні елементів конструкції ТВЗ-W, спрямовані на усунення конструктивних недоліків паливних збірок і на недопущення їх пошкоджень під час транспортно-технологічних операціях. Ця модифікація отримала назву ТВЗ-WR. Компанією «Westinghouse» проведено стендові випробування доопрацьованої конструкції ТВЗ-WR з подальшим наданням результатів випробувань до ДП «НАЕК «Енергоатом».

Технічні умови на зміцнену конструкцію і обгрунтування безпечної експлуатації ТВЗ-WR розроблені та надані на розгляд до ДІЯРУ. Комплект обгрунтовуючих документів пройшов незалежну експертизу, за результатами якої було отримано дозвіл Держатомрегулювання України на експлуатацію ТВЗ-WR. Перша партія таких касет завантажена під час планово-попереджувального ремонту (ППР проводиться щорічно в заздалегідь заплановані терміни для обстеження обладнання, ремонту та підтвердження його технічного стану, а також перевантаження палива) в 2015 році на енергоблоці №3 Южно-Української АЕС.

Що стосується зупинок енергоблоків, які відбулися в 2017 році, повідомляємо, що жодне з перерахованих у статті відключень не пов’язане з експлуатацією палива Westinghouse.

ПРО ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ОЛЕКСАНДРІВСЬКОГО ВОДОСХОВИЩА ДО ПОЗНАЧКИ 20,7 М

Відразу зазначимо, що Олександрівське водосховище жодним чином не пов’язане з охолодженням реакторів Южно-Української АЕС. Воно має комплексне призначення та використовується для гідроенергетики (забезпечуючи роботу Олександрівської ГЕС і Ташлицької ГАЕС), зрошення та питного водопостачання.

Підвищення рівня Олександрівського водосховища з позначки 16,0 м до 20,7 м планується виконати в рамках реалізації проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС. З сьогоднішнього об’єму водосховища (20,95 млн м3) гідроакумулююча станція використовує всього 3,55 млн метрів кубічних, 3,6 млн йдуть на компенсацію безповоротних втрат, а 13,8 млн кубометрів – для забезпечення безперебійного водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримки належної санітарно-епідеміологічної і екологічної обстановки в річковому басейні Південного Бугу. Такого обсягу водосховища в спекотні літні місяці недостатньо для виконання цього завдання.

Сьогодні для роботи двох агрегатів Ташлицької ГАЕС рівень 16,0 м цілком достатній. При цьому корисний об’єм Олександрівського водосховища дозволяє забезпечувати санітарний попуск 17 кубометрів на секунду в маловодні періоди приблизно протягом 14 діб. Якщо рівень водойми опускається нижче позначки 14 м, агрегати ТГАЕС виходять у вимушений простій, але забезпечення запропонованого санітарного попуску в пониззі річки продовжується.

Така катастрофічна екологічна ситуація з дефіцитом водних ресурсів для регулювання та забезпечення нормального санітарного стану в нижній течії річки спостерігалася, наприклад, влітку та восени 2015 року. З нею пов’язані не лише численні втрати живих організмів, які постійно живуть у цій частині річки, а й значні економічні збитки для поливного землеробства, і соціальні проблеми населення Миколаївщини.

Збільшення ж корисної ємності Олександрівського водосховища до 72,6 млн м3 (за позначки 20,7 м) дозволить забезпечувати попуск у періоди маловоддя 17 кубометрів на секунду приблизно протягом 53 діб. При підвищеному рівні водойми для господарських потреб області буде витрачатися 46,1 млн кубічних метрів води, 14,4 млн – для ТГАЕС (за умов добудови 6 гідроагрегатів) і 7 млн ​​- для додаткового водоспоживання ЮУАЕС.

В уточненому проекті Ташлицької ГАЕС наповнення Олександрівського водосховища передбачається виконувати не одномоментно, а поступово і лише під час піку весняної повені, коли наповненість річки дозволятиме акумулювати воду.

ПРО СОЦІАЛЬНУ ПРОГРАМУ

Кошти на фінансування соціальних та екологічних заходів у районах, прилеглих до будівництва Ташлицької ГАЕС, направляються в населені пункти Миколаївщини з 2001 року. На реалізацію цієї програми спрямовується до 10% від загальної суми коштів, які виділяються на спорудження ГАЕС. Завдяки цьому, починаючи з 2001 року обласний та районні бюджети в цілому отримали більше 160 млн грн. За ці кошти в населених пунктах регіону побудовані водоводи, каналізаційні мережі, очисні споруди та котельні, прокладені газопроводи, пробурені свердловини, реконструйовані та зведені загальноосвітні навчальні заклади, лікарні, адмінбудівлі. Перелік всіх об’єктів, які ще належить побудувати за рахунок програми, включений до спільного проекту з добудови ТГАЕС.

Крім цього, відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», населення територій, на яких діють ядерні установки, має право на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності цих об’єктів. Розподіл коштів між бюджетами областей, районів і міст обласного підпорядкування здійснюється з урахуванням кількості населення, що проживає в зоні спостереження, та пропорційно до обсягу товарної продукції АЕС.

ДП «НАЕК «Енергоатом» як експлуатуюча організація чотирьох діючих АЕС України, сплачує збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зон спостереження атомних електростанцій, починаючи з 2010 року. Розмір збору становить 1% від обсягу реалізації електроенергії, що виробляється на АЕС України.

Отримана субвенція має бути спрямована на реалізацію проектів будівництва, реконструкції, капітальних і поточних ремонтів об’єктів соціальної інфраструктури, мереж електро-, водо-, газо- та теплопостачання, водовідведення, забезпечення населення засобами індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду.

Переадресовуємо Podrobnosti.mk.ua їхнє ж питання: яка ціна брехні? Маючи можливість перевірити інформацію, видання посилається виключно на позицію Олени Бондаренко, кандидата в народні депутати України. І таким чином поширює недостовірну інформацію.