Занепокоєння Держатомрегулювання щодо ситуації у сфері використання ядерної енергії

02 березня 2020 року відбулась нарада ДП НАЕК «Енергоатом» за участю Голови підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Остапа Шипайла, Голови Держатомрегулювання Григорія Плачкова, представників Міністерства енергетики та захисту довкілля та ДП «Енергоринок».

У своєму виступі Григорій Плачков, зазначив, що є занепокоєння, що фінансовий дефіцит ДП НАЕК «Енергоатом» може призвести до невиконання запланованих заходів з переоцінки безпеки та унеможливить надання дозволу на пуск енергоблоків АЕС після виконання планового попереджувального ремонту, зокрема – ЗАЕС-5, у якого в травні 2020 року завершиться проєктний строк експлуатації.

Неспроможність ліцензіата дотримуватися умов провадження заявленого виду діяльності, встановлених нормами і правилами з ядерної та радіаційної безпеки може призвести до призупинення діючої ліцензії, – наголосив Голова Держатомрегулювання.

Також, Григорій Плачков звернув увагу на ситуацію навколо перегляду кваліфікаційних вимог Міністерством енергетики та захисту довкілля до керівника ДП НАЕК “Енергоатом”. Він наголосив, що оскільки президент компанії отримує ліцензію Держатомрегулювання, то освіта, кваліфікація та досвід роботи у сфері, є важливими факторами.

За словами Голови, також має бути сформоване розуміння важливості прийняття проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії», оскільки питанню незалежних функцій Держатомрегулювання приділяє велику увагу виконавчий орган ЄС – Європейська Комісія. «Неодноразово з боку ЄК піднімалось питання призупинення проєктів для регулюючого органу у разі зволікання із схваленням відповідних законопроектів по відновленню незалежних функцій регулювання ядерної та радіаційної безпеки», – повідомив Голова Держатомрегулювання, підкреслив, що всі озвучені ним проблеми напряму пов’язані з безпекою та перебувають під пильною увагою як регулюючого органу, так і міжнародних партнерів.