Звернення т. в. о. президента Енергоатома Петра Котіна з нагоди 35-х роковин Чорнобильської катастрофи

Шановні друзі, колеги, партнери!
Сьогодні світ відзначає 35-ті роковини аварії на Чорнобильській АЕС.

26 квітня 1986 року стало трагічною датою для всього світу, невідворотно змінивши хід історії. Потужний вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС зруйнував частину реакторного блока і машинного залу. Пожежники героїчно боролися з вогнем, що палав над четвертим енергоблоком і перекинувся на дах третього. Але пожежа всередині №4 не вщухала. Ні самі пожежники, ні працівники станції, солдати й усі інші, хто тими днями рятував Україну і світ від Чорнобильської аварії та її наслідків, ще не знали, що від радіації не убезпечує ніщо.
Подвиги здійснюють звичайні люди. Саме зусиллями багатьох тисяч звичайних людей, яких потім назвуть ліквідаторами-чорнобильцями, вдалося потрохи локалізувати аварію та суттєво обмежити її наслідки. Десяткам з них це коштувало життя, тисячам – здоров’я…
Після 1991 року, врахувавши всі помилки Чорнобиля, українські атомники вже в незалежній Україні почали розбудову атомної електрогенерації. Передусім вона мала бути безпечною, тож у жовтні 1996-го побачило світ Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», яке стало оператором всіх діючих вітчизняних АЕС. Відтоді фахівці Компанії 24/7 дбають про безпеку та безпечність ядерних потужностей. Їхні знання і фахові навички відповідають найвищим міжнародним стандартам, тож відповідально стверджую: нині атомна енергетика України є найбезпечнішим і найчистішим видом генерації.
Атомники – неймовірні люди. Сильні, витривалі, відповідальні. Коли на атомну станцію приходить працювати новачок, найперше, що він усвідомлює: безпека – понад усе. Це аксіома для кожного працівника українських АЕС. Урок Чорнобиля засвоєно, повторення бути не може!
У цей день я не можу не згадати перших жертв Чорнобильської катастрофи. За офіційними даними було зареєстровано 134 випадки гострої променевої хвороби серед ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Відразу ж після катастрофи загинула 31 людина, а 600 тис. ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації. Протягом 1986 року від променевої хвороби померли 28 людей. А потім ще і ще…
Вони віддали своє життя та майбутнє заради нас із вами і майбутнього всієї планети Земля. Низький уклін всім героям-чорнобильцям! Ми всі перед ними в невідплатному боргу. Тож пам‘ятаймо загиблих та бережімо живих, дбаємо про тих, хто зараз із нами!