Звернення Українського ядерного товариства до НКРЕКП

Українське ядерне товариство вчергове звертається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з вимогою якнайшвидшого прийняття рішення щодо підвищення заробітних плат працівникам атомної галузі.

Вимога обумовлена тим, що рівень зростання заробітної плати працівників атомної енергетики значне відстає від зростання споживчих цін, а також значно нижчий за рівень оплат праці по підприємствам енергетичної промисловості.

Сподіваємось, що керівництво НКРЕКП, розгляне наше звернення та зробить все можливе для вирішення цього надважливого питання, безпосередньо пов’язаного з ефективним функціонуванням та подальшим розвитком української атомної галузі.

Повний текст звернення нижче

Голові Національної комісії, що здійснює

державне регулювання у сферах

енергетики та комунальних послуг

Вовку Д.В.

Шановний Дмитре Володимировичу!

Висловлюємо слова вдячності за уважне ставлення до звернень Українського ядерного товариства на адресу НКРЕКП. Це спонукає нас до більш відвертої розмови з керівництвом органу, який здійснює державне регулювання про стан справ у атомній енергетиці.

Загальновідомо, що на цей час атомні електростанції виробляють близько 60% української електроенергії. Очевидно, що тим самим, без перебільшення, забезпечується енергетична незалежність України.

Безпечна експлуатація АЕС гарантується висококваліфікованим персоналом, для залучення та утримання якого головну стимулюючу роль відіграє гідна заробітна плата.

Так склалося, що протягом останнього часу, в умовах постійного зростання вартості життя в Україні, рівень зростання заробітної плати працівників атомної енергетики демонструє значне відставання від рівня зростання цін. Ця невідповідність призводить до активного пошуку працівниками, особливо тими, що мають високу кваліфікацію, альтернативних робочих місць з більш високою заробітною платою. Прикрі приклади останнього часу свідчать, що наші кваліфіковані працівники затребувані як на АЕС й інших промислових та енергетичних підприємствах за кордоном, так і у підприємствах іншої галузевої належності в Україні, які приваблюють рівнем заробітної плати, що відповідає ринковому. Додатково сприяє цьому процесу право і можливість безвізового переміщення громадян України по території ЄС.

Витрати на оплату праці, що затверджені у структурі тарифу для ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2018 рік, забезпечують можливість підвищення середньої заробітної плати лише на 17,3% при тому, що у порівнянні з 2014 роком у доларовому еквіваленті зарплата втратила більш ніж 150 %, а саме ці розрахунки суттєвим чином впливають на активність міграції персоналу, незадоволеного заробітною платою.

Разом з тим тариф для теплової генерації зростає темпами, що збігаються з динамікою зростання індексу споживчих цін в Україні, інфляцією та зростанням курсу долара.

Порівняння динаміки змін тарифів за типами генерації додають упевненості, що свідоме штучне стримування тарифів для АЕС і значне зростання для ТЕС, які знаходяться, в основному, у приватній власності, створює передумови для кризи атомної генерації, розбалансування прийнятих у світі рівнів тарифів на різні види генерації та ризик небезпечного зростання напруження у середовищі працівників АЕС та мешканців чотирьох міст-супутників, де проживає більш ніж 170 000 осіб.

Упевнені, що такі недоліки щодо формування тарифів для атомників можуть призвести до дестабілізації ситуації у трудових колективах і до протестних акцій. Зараз у всіх трудових колективах АЕС України відбуваються профспілкові конференції, на яких гостро порушується питання щодо необхідності підвищення заробітної плати.

Занепокоєння членів трудових колективів недостатнім рівнем заробітної плати в атомній енергетиці реалізовується також через публікацію петиції на адресу Кабінету Міністрів України, у якій вимагається поступове підвищення заробітної плати у 2018 – 2019 роках відповідно на 60 і 40%. На цей час петицію відкрито підтримали майже 3000 чоловік – працівників АЕС, збір підписів триває.

Шановний Дмитре Володимировичу! Вболіваючи за благополуччя громадян і дбаючи про енергетичну безпеку України, від імені організацій, які об’єднані в Українське ядерне товариство, просимо Вас сприяти невідкладному розгляду питання підвищення тарифу на електроенергію для ДП «НАЕК «Енергоатом», з урахуванням першочергових витрат на встановлення справедливого співвідношення темпів зростання заробітної плати працівників ДП НАЕК «Енергоатом» до темпів зростання вартості життя.

З усією відповідальністю зауважуємо, що невирішення зазначених питань діяльності атомної енергетики підриває авторитет органів державної влади, які опікуються атомною енергетикою, призводить до зростання напруги в трудовому колективі, створює передумови і ризик для втрати кваліфікованого персоналу, який експлуатує АЕС, що, врешті-решт, може спричинити масштабну енергетичну, а як наслідок, економічну кризи в Україні.

Сподіваюсь на нашу плідну співпрацю на захист інтересів України.

З повагою

Президент Українського ядерного товариства

Г.М. Муляр